duminică, 26 mai 2013


PROIECT DIDACTIC

DATA :
CLASA: a-IX-a
TEMA :CONCENTRATIA PROCENTUALA – Rezolvare de probleme
TIPUL LECTIEI : REZOVARE DE PROBLEME ( formare de deprinderi de munca intelectuale )
OBIECTIVE : Dupa rezolvarea schemelor si fiselor de lucru elevii trebuie sa fie capabili sa :
  • Indice metodele prin care concentratia in procente de masa a unei solutii poate fi marita sau micsorata ,
  • Recunoasca si a identifice cele doua procese ( concentrarea si diluarea ) si efectele acestora ,
  • Sa determine valorile concentratiei procentuale ale noilor solutii  obtinute prin concentrarea respective diluarea unor solutii ,
  • Sa aplice algoritmul de rezolvarea unor probleme legate de concentratia procentuala .

METODE : problematizarea , exercitiul , met.de lucru diferentiat .
MIJLOACE : fisele de lucru , manual, planes, prezentarea pe calculator .


DESFASURAREA  LECTIEI ;

  1. Moment organizatoric :
  2. Reactualizarea notiunilor : solutie, dizolvat, dizolvant, dizolvare, solubilitate,concentratia in procente de masa, solutie diluata si solutie concentrate.Se reaminteste algoritmul de rezolvare a unei probleme de chimie legate de solutii.
  3. Anuntarea obiectivelor lectiei
  4. Se prezinta fisele de lucru – intai prezentare PowerPoint , apoi se inmaneaza setul elevilor.Se solicita rezolvarea exercitiilor si problemelor pe verso.

I  : CALCULEAZA CONCENTRATIA PROCENTUALA A UNEI SOLUTII DE ZAHAR OBTINUTA PRIN ADAUGAREA A 300 g APA PESTE 500 g SOLUTIE DE CONCENTRATIE 25 % . 
      CE CONCLUZIE PUTETI DEDUCE ?
Se insista pe algoritmul de rezolvare a problemelor si transcrierea corecta a datelor problemei.Concluzia se deduce impreuna si apoi se prezinta slide-ul.
CONCLUZIA
      PRIN ADAUGARE DE APA , O SOLUTIE SE DILUEAZA  : ISI MICSOREAZA CONCENTRATIA

II  :  Determina concentratia procentuala a solutiei obtinuta prin evaporarea a 250 g apa din 750 g solutie de zahar de concentratie 20 % .
      CE CONCLUZIE VEI DEDUCE ?
Se insista pe algoritm, intelegerea enuntului si scrierea corecta a datelor problemei.
Concluzia se deduce impreuna cu elevii .
      PRIN EVAPORAREA APEI ,
 O SOLUTIE SE CONCENTREAZA :  ISI MARESTE CONCENTRATIA PROCENTUALA 
 Elevii sunt solicitati sa gaseasca si o alta metoda de concentrare a conc. Unei solutii si sa formuleze o  mica problema.
Problema va fi rezolvata impreuna.

III : CALCULEAZA PENTRU SOLUTIILE URMATOARE Cp,md,ms,m apa :
a)      45 g soda se amesteca cu 315 g apa . Ce conc. Procentuala si ce masa de solutie se formeaza?
b)      Se prepara 250 g spirt medicinal de conc. 30 % . Ce cantitate de alcool a fost dizolvat si in ce cantitate de pa pentru obtinerea acestei solutii ?
c)      Pentru a obtine o solutie de zahar de conc. 4 % se dizolva 30 g zahar. Ce apa a fost necesara si ca cantitate de solutie s-a format ?
d)     Pentru a obtine o solutie de concentratia 10 % au fost necesare 108 g apa. Ce cant. de substanta s-a dizolvat si ce masa de solutie s-a obtinut ?

Fiecare va rezolva unul din cele 4 exemple, apoi fiecare va comunica rezultatele obtinute pentru a completa fisa intreaga . La calculator va fi prezentata fisa rezolvata .

Se fixeaza notiunile de diluare si concentrare prin intrebari. Se trece la tema  pentru acasa dandu-se indicatiile respective . Tema este diferentiata :
·         Pentru nivel scazut :  1 . Se amesteca 10 g zahar in 140 g apa .Cata masa de solutie se obtine / Ce concentratie procentuala are solutia respectiva ?
2.      Se amesteca 20 g zahar in 280 g apa .Cata masa de solutie se obtine si ce concentratia procentuala are solutia  respective ?
3.      Care din cele doua solutii este mai  concentrata ?
·         Pentru nivel mediu si ridicat :
Se amesteca 200 g SOLUTIE de soda caustica de concentratie 10 % cu 400 g SOLUTIE de soda caustica de concentratie 20 % .Ce cantitate de substanta dizolvata contin cele doua solutii ? Ce masa are solutia finala ?
CARE ESTE CONCENTRATIA PROCENTUALA A SOLUTIEI  FINALE OBTINUTE ? 









Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu